Witamina B17 amigdalina - sprawdź jak działa i gdzie kupić ten naturalny preparat

 Witamina B17 amigdalina - sprawdź jak działa i gdzie kupić ten naturalny preparat
Autor Amalia Wasilewska
Amalia Wasilewska20.09.2023 | 6 min.

Witamina B17, zwana również amigdaliną, to naturalny związek chemiczny obecny w pestkach moreli, migdałach czy ziarnach słonecznika. Choć nazywana jest witaminą, technicznie nie zalicza się do tej grupy substancji. Mimo to, od lat budzi zainteresowanie naukowców i entuzjastów medycyny naturalnej ze względu na przypisywane jej właściwości prozdrowotne.

Jak działa witamina B17 amigdalina?

Witamina B17 zawiera cyanowodór - związek, który w warunkach laboratoryjnych wykazuje silne działanie przeciwnowotworowe. Dokładny mechanizm działania amigdaliny nie został jednak do końca poznany. Według jednej z teorii, pod wpływem enzymów nowotworowych komórek, amigdalina ulega rozpadowi do toksycznych metabolitów, które selektywnie niszczą komórki rakowe. Inni badacze wiążą działanie B17 z jej zdolnością do zmniejszania stresu oksydacyjnego oraz modulowania aktywności genów odpowiedzialnych za apoptozę (programowaną śmierć) komórek nowotworowych.

Oprócz właściwości przeciwnowotworowych, witamina B17 może wpływać korzystnie na funkcjonowanie układu immunologicznego. Podobno amigdalina pomaga zwalczać infekcje, reguluje ciśnienie krwi i poziom glukozy we krwi. Jednak badania kliniczne nie dostarczyły jak dotąd jednoznacznych dowodów potwierdzających te doniesienia.

Gdzie można kupić witaminę B17 w Polsce?

Witamina B17 nie jest oficjalnie zatwierdzona jako lek lub suplement diety w Polsce i UE. Oznacza to, że preparaty zawierające amigdalinę nie są legalnie dostępne w polskich aptekach i sklepach. Jedyną opcją pozostaje zamówienie B17 z zagranicznych sklepów internetowych, które wysyłają do Polski. Należy jednak pamiętać, że środki te nie mają udowodnionego działania i mogą powodować skutki uboczne.

Alternatywnie, witaminę B17 można dostarczać organizmowi poprzez dietę - zawierają ją np. gorzkie migdały, pestki moreli, orzechy włoskie i mak. Jednak ze względu na niskie stężenie amigdaliny w tych produktach, aby osiągnąć zadowalający efekt, należałoby spożywać ich bardzo duże ilości.

Dlaczego warto stosować witaminę B17 amigdalinę?

Entuzjaści witaminy B17 przypisują jej szereg korzyści zdrowotnych. Ma ona rzekomo działać przeciwnowotworowo, wzmacniać odporność, regulować gospodarkę węglowodanową i obniżać ciśnienie krwi. Jednak badania naukowe nie potwierdzają jednoznacznie tych zastosowań.

Co więcej, amigdalina zawiera cyjanki, które w nadmiarze mogą być toksyczne. Dlatego decydując się na suplementację witaminą B17, należy zachować szczególną ostrożność i skonsultować się z lekarzem. Może on pomóc ocenić ryzyko i korzyści oraz dobrać ewentualną dawkę preparatu.

Jakie są skutki uboczne witaminy B17 amigdaliny?

 Witamina B17 amigdalina - sprawdź jak działa i gdzie kupić ten naturalny preparat

Choć witamina B17 uważana jest przez niektórych za naturalny środek wspomagający leczenie nowotworów, nie jest pozbawiona działań niepożądanych. Należą do nich:

 • Nudności, wymioty, biegunka
 • Zawroty i bóle głowy
 • Problemy trawienne
 • Spadek ciśnienia krwi
 • Osłabienie i zmęczenie

Ponadto amigdalina zawiera cyjanki, które w nadmiarze mogą być toksyczne. Dlatego bardzo ważne jest przyjmowanie witaminy B17 zgodnie z zaleceniami i pod nadzorem lekarza.

W jakich dawkach przyjmować witaminę B17?

Nie ustalono jednoznacznych zaleceń dotyczących dawkowania witaminy B17. W badaniach naukowych stosowano zwykle dawki od 50 do 3000 mg dziennie. Jednak ze względu na brak badań klinicznych, nie ma pewności co do bezpieczeństwa i skuteczności takich dawek.

Przy suplementacji B17 należy zachować szczególną ostrożność i rozpocząć od najmniejszych dawek - około 50-100 mg dziennie. Dawka może być zwiększana stopniowo pod kontrolą lekarza, który pomoże ustalić optymalną dawkę indywidualnie dla każdego pacjenta.

Kto powinien stosować suplementację witaminą B17?

Ze względu na niejednoznaczne dowody naukowe, standardowa suplementacja witaminą B17 nie jest rekomendowana. Wyjątkiem są osoby cierpiące na niektóre nowotwory, u których amigdalina może być rozważana jako uzupełnienie konwencjonalnych metod leczenia. Decyzję taką powinien podjąć lekarz onkolog.

Przyjmowanie witaminy B17 jako profilaktyki antynowotworowej nie znajduje medycznego uzasadnienia i może wiązać się z ryzykiem działań niepożądanych. Dlatego suplementację należy konsultować z lekarzem i rozważać jedynie u osób z grupy podwyższonego ryzyka nowotworów.

Czy witamina B17 amigdalina leczy raka?

Choć witamina B17 jest promowana przez niektórych jako naturalny środek leczący nowotwory, to jej skuteczność nie została potwierdzona badaniami klinicznymi. Dostępne dowody na działanie przeciwnowotworowe amigdaliny pochodzą głównie z badań przedklinicznych i mają status hipotez.

Aktualnie witamina B17 nie jest akceptowana przez konwencjonalną medycynę jako samodzielna metoda leczenia raka. W uzasadnionych przypadkach może być rozważana jako uzupełnienie standardowej terapii, ale tylko pod ścisłym nadzorem onkologa.

Jak wkomponować witaminę B17 w codzienną dietę?

Choć suplementy witaminy B17 budzą kontrowersje, można ją bezpiecznie dostarczać organizmowi w ramach zdrowej, zróżnicowanej diety. Produkty bogate w amigdalinę to przede wszystkim:

 • Gorzkie migdały
 • Pestki moreli
 • Orzechy włoskie
 • Ziarna słonecznika i sezamu
 • Ziarno gryki

Aby zwiększyć spożycie witaminy B17 warto sięgać po te składniki i włączać je do codziennej diety. Jednak należy pamiętać, że w diecie nie da się osiągnąć dawek porównywalnych do suplementów, dlatego efekt może być znikomy.

Podsumowanie

Witamina B17 (amigdalina) to związek obecny w wielu produktach, któremu przypisuje się właściwości przeciwnowotworowe. Jednak mimo wielu lat badań, nie ma przekonujących dowodów potwierdzających jej skuteczność i bezpieczeństwo stosowania. W związku z tym, suplementacja witaminą B17 powinna odbywać się wyłącznie pod nadzorem lekarza i z zachowaniem szczególnej ostrożności. Na obecnym etapie badań, bardziej sensownym wydaje się dostarczanie amigdaliny w codziennej diecie poprzez spożywanie jej naturalnych źródeł.

Najczęstsze pytania

Nie, suplementacja witaminą B17 powinna odbywać się wyłącznie pod nadzorem lekarza, ze względu na ryzyko działań niepożądanych oraz brak udowodnionej skuteczności.

Brak jest wiarygodnych badań klinicznych potwierdzających skuteczność witaminy B17 w leczeniu nowotworów. Obecnie nie jest ona zalecana jako samodzielna metoda terapii przeciwrakowej.

Ze względu na niedostateczne badania, nie określono jednoznacznie bezpiecznej dawki witaminy B17. Ewentualne dawkowanie powinno być ustalane indywidualnie przez lekarza.

Witaminy B17 nie powinny przyjmować kobiety w ciąży i karmiące piersią oraz małe dzieci. Zachować ostrożność powinny też osoby z niewydolnością nerek lub wątroby.

Witamina B17 nie jest zatwierdzona jako produkt leczniczy lub suplement diety w Polsce, więc nie można jej legalnie nabyć w krajowych sklepach czy aptekach. Jedynym źródłem są zagraniczne sklepy internetowe.

5 Podobnych Artykułów

 1. Wiosenny detoks umysłu
 2. Nie uwierzysz, co się wydarzyło na paryskiej scenie MMA
 3. Jak złuszczyć imbir szybko i łatwo? Odkryj ten niezawodny trik.
 4. Proste i złożone węglowodany - jaka jest różnica i dlaczego ma znaczenie?
 5. Niewiarygodne! Jego sposób na zarobienie milionów z domu!
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Amalia Wasilewska
Amalia Wasilewska

Witajcie, jestem pasjonatką zdrowego stylu życia! Na blogu odkryjecie tajniki harmonii między ciałem a duszą. Dzielę się niekonwencjonalnymi ćwiczeniami, smacznymi przepisami i sposobami na zrozumienie swojego organizmu. Razem przekształcamy życie w pełnię sił i energii!

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły