Świąteczne potrawy często bywają niebezpieczne dla psów i kotów. W okresie Bożego Narodzenia przypadki zatruć u czworonogów zdarzają się częściej, ponieważ ich opiekunowie chcą podzielić się z nimi świątecznymi przysmakami. Niestety, wiele tradycyjnych potraw wigilijnych i ciast jest toksycznych dla zwierząt. Dlatego warto wiedzieć, które składniki są dla nich szkodliwe i jak rozpoznać objawy zatrucia u pupila. Przestrzegając kilku zasad, można jednak bezpiecznie spędzić Boże Narodzenie ze swoim ulubieńcem.
Świąteczne potrawy groźne dla psów i kotów
Okres świąt Bożego Narodzenia to czas, gdy na naszych stołach pojawia się wiele apetycznych potraw. Niestety, tradycyjne dania wigilijne mogą być bardzo niebezpieczne dla naszych pupili. Wiele składników zawartych w potrawach świątecznych jest wręcz trujących dla psów i kotów.
Dlatego pod żadnym pozorem nie wolno karmić czworonogów tym, co sami jemy. Może to prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych u zwierząt, a nawet zagrażać ich życiu. Mimo że kierujemy się dobrymi chęciami, dzieląc się wigilijnym jadłem, takie zachowanie jest bardzo nieodpowiedzialne.
Przykłady niebezpiecznych składników
Co konkretnie w tradycyjnych daniach świątecznych jest tak groźne dla naszych pupili? Przede wszystkim są to:
- Czekolada i kakao
- Alkohol
- Cebula, czosnek i zioła
- Rodzynki i bakalie
Powyższe produkty mogą powodować bardzo poważne problemy ze zdrowiem, a nawet doprowadzić do śmierci psa lub kota. Dlatego absolutnie nie wolno ich podawać naszym ulubieńcom.
Przyczyny zatruć świątecznych u pupili
Dlaczego w okresie Bożego Narodzenia notuje się zwiększoną liczbę zatruć u psów i kotów? Jest kilka powodów takiego stanu rzeczy.
Po pierwsze, na wigilijnych stołach gości znacznie więcej potraw niż zwykle. To zwiększa prawdopodobieństwo, że czworonogi zjedzą coś szkodliwego.
Po drugie, w święta częściej odwiedzamy rodzinę i znajomych, co oznacza, że nasi pupile mają dostęp do jedzenia w wielu domach. Mogą więc natknąć się na więcej nieodpowiednich dla nich przysmaków.
Po trzecie, niektórzy właściciele ulegają pokusie i świadomie karmią zwierzaki świątecznymi specjałami. Nie zdają sobie sprawy z zagrożeń, jakie one niosą.
Należy pamiętać, że nawet niewielkie ilości niektórych składników potraw mogą zaszkodzić zdrowiu pupila, a nawet doprowadzić do jego śmierci.
Kilka kęsów potrawy wigilijnej
Wystarczy, że pies lub kot zjedzą zaledwie kilka kęsów nieodpowiedniej dla nich świątecznej potrawy, a mogą pojawić się bardzo poważne konsekwencje zdrowotne. Dlatego nie wolno pozwalać czworonogom posilać się z talerzy wigilijnych gości.
Czytaj więcej: Pokrzywa - Właściwości zdrowotne i zastosowanie lecznicze herbacie
Objawy zatrucia u psa po świątecznym jedzeniu
Jak rozpoznać, że u naszego psa doszło do zatrucia pokarmowego po zjedzeniu świątecznej potrawy? Objawy mogą pojawić się nawet już po kilkunastu minutach od spożycia toksycznego składnika.
Do najczęstszych symptomów zatrucia świątecznego u psów należą:
- Wymioty
- Biegunka
- Apatia, osowiałość
- Nadpobudliwość
W przypadku zauważenia powyższych objawów, niezwłocznie należy udać się z psem do weterynarza. Każda minuta może mieć kluczowe znaczenie dla uratowania jego życia.
Inne symptomy zatrucia
Oprócz wyżej wymienionych, mogą pojawić się także:
- Drgawki
- Zaburzenia ze strony układu nerwowego
- Problemy z oddychaniem
Zatrucie pokarmowe u psa jest stanem bezpośrednio zagrażającym jego życiu i wymaga natychmiastowej pomocy weterynarza.
Zatrucie kota wigilijnym ciastem - pierwsza pomoc
Co zrobić, gdy nasz kot zjadł kawałek świątecznego ciasta lub innej szkodliwej potrawy wigilijnej? Przede wszystkim nie wolno wpadać w panikę.
Oto kroki, jakie należy podjąć w takiej sytuacji:
- Jeśli jest to możliwe, należy delikatnie wywołać u kota wymioty, aby usunąć z jego organizmu jak najwięcej toksycznej substancji.
- Bezzwłocznie udać się z zwierzęciem do najbliższego weterynarza, który zastosuje odpowiednie leczenie objawowe i podtrzymujące funkcje życiowe.
- Zabrać ze sobą próbkę potrawy, którą kot zjadł. Ułatwi to lekarzowi określenie substancji toksycznej i dobranie właściwego antidotum.
Pamiętajmy – w przypadku zatrucia pokarmowego u kota liczy się każda minuta. Im szybciej zastosowana zostanie pomoc weterynaryjna, tym większe szanse na uratowanie jego życia.
Toksyczny składnik | Objawy zatrucia u kota |
Czekolada, kakao | Wymioty, biegunka, drgawki, zaburzenia ze strony układu nerwowego i krążenia, śpiączka |
Alkohol | Senność, zaburzenia równowagi i koordynacji ruchów, hipotermia, zaburzenia oddechowe |
Cebula, czosnek | Niedokrwistość hemolityczna, żółtaczka, problemy z krzepnięciem krwi |
Jak karmić psa i kota podczas świąt bezpiecznie
Choć tradycyjne potrawy wigilijne są niebezpieczne dla psów i kotów, nie oznacza to, że w święta trzeba zrezygnować ze wspólnego biesiadowania z naszymi czworonożnymi przyjaciółmi.
Jak zatem bezpiecznie karmić pupile podczas Bożego Narodzenia?
Przede wszystkim należy konsekwentnie podawać im ich zwyczajową karmę, do której ich organizmy są przyzwyczajone. Warto też przygotować dla nich specjalne świąteczne przysmaki.
Świąteczne prezenty dla czworonogów
Pod choinką dla psa czy kota możemy zostawić na przykład nową zabawkę lub przekąski i smakołyki kupione w sklepie zoologicznym.
Dostępne są między innymi psie pierniczki, pałeczki lub roladki drobiowe dla kotów. Są one pełnowartościowym i bezpiecznym uzupełnieniem diety naszych pupili w okresie świąt.
Przysmaki dla czworonogów na Boże Narodzenie
Co jeszcze można bezpiecznie podać psu lub kotu oprócz gotowych przysmaków ze sklepu zoologicznego? Kilka sprawdzonych propozycji:
- Chude mięso drobiowe lub wołowe bez kości, ugotowane i pokrojone w małe kawałeczki
- Twardy ser żółty w niewielkiej ilości
- Ugotowane warzywa – marchew, kalarepa, brokuły
Powyższe składniki można wykorzystać do przygotowania przepysznych i zdrowych psich ciasteczek na święta. Przepisów na bezpieczne wigilijne wypieki dla czworonogów znaleźć można mnóstwo w internecie.
Najważniejsze jednak, aby podczas świąt nie dzielić się z pupilem tym, co sami jemy. Tylko wtedy Boże Narodzenie upłynie zarówno nam, jak i naszym czworonożnym przyjaciołom w atmosferze radości i bezpieczeństwa.
Podsumowanie
Okres świąt Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas, kiedy chcemy celebrować te chwile w gronie najbliższych. Dla wielu z nas najbliżsi to także nasi czworonożni pupile. Warto jednak pamiętać, że tradycyjne potrawy wigilijne mogą być dla nich niebezpieczne i prowadzić nawet do śmierci.
Nie powinniśmy karmić psów i kotów tym, co sami jemy. Wiele składników świątecznych dań jest dla nich trujących. Dzielenie się świątecznym jadłem z czworonogami to bardzo poważne ryzyko dla ich zdrowia i życia.
Objawy zatrucia u pupili po zjedzeniu niewłaściwych potraw mogą pojawić się bardzo szybko. Konieczna jest wtedy natychmiastowa pomoc weterynaryjna. Najlepiej już teraz dowiedzieć się, jak rozpoznać zatrucie u psa czy kota i jak udzielić pierwszej pomocy.
Choć wigilijne specjały są niedozwolone, można przygotować dla czworonogów inne świąteczne przysmaki. Warto poszukać bezpiecznych przepisów na psie czy kocie smakołyki na Boże Narodzenie. W ten sposób nasze pupile również poczują magię świąt.