Jak zrobić dietetyczne kulki Raffaello? Najlepszy przepis na zdrowy deser.

Jak zrobić dietetyczne kulki Raffaello? Najlepszy przepis na zdrowy deser.
Autor Klaudiusz Wróblewski
Klaudiusz Wróblewski15 grudnia 2023 | 6 min

Dietetyczne kulki Raffaello to doskonały deser, który pozwoli zaspokoić słodycz bez wyrzutów sumienia. W artykule znajdziecie przepis na ich przygotowanie – dowiecie się, z jakich składników zrobić smaczny krem kokosowy i jak uformować kulki z dodatkiem orzechów. Przeczytacie również o zaletach kaszy jaglanej oraz o tym, jak zastąpić wysokokaloryczne produkty ich niskokalorycznymi odpowiednikami. Poznacie też złotą zasadę przygotowywania dietetycznych deserów.

Składniki na dietetyczne kulki Raffaello

Aby przygotować smaczne i zdrowe kulki à la Raffaello, będą nam potrzebne następujące składniki:

  • pół szklanki kaszy jaglanej
  • 1 łyżka syropu z agawy
  • migdały bez skórki
  • 1,5 szklanki mleka kokosowego
  • pół szklanki wody
  • 2 łyżeczki wiórków kokosowych
  • pół garści wiórków kokosowych do obtaczania
  • szczypta soli

Jak widać, do przygotowania tych pysznych kuleczek wystarczą proste, łatwo dostępne składniki. Nie musicie martwić się o to, że nie znajdziecie ich w swojej kuchni lub w pobliskim sklepie.

Gdzie kupić składniki na kulki Raffaello?

Większość wymienionych produktów z łatwością znajdziecie w każdym dobrze zaopatrzonym sklepie spożywczym. Pamiętajcie, aby wybierać pełnowartościowe składniki - np. kaszę jaglaną w wersji ekologicznej oraz mleko i syrop kokosowy bez dodatku cukru. Jeśli macie ochotę, możecie też samodzielnie uprażyć migdały - wystarczy rozłożyć je na blaszce i piec przez ok. 15 minut w temperaturze 150 stopni C, mieszając od czasu do czasu.

Przygotowanie kremu kokosowego

Aby przygotować krem, który posłuży nam do ulepienia kulek, musimy najpierw ugotować kilka składników.

Zagotowujemy wodę w rondelku, a gdy się zagotuje, dodajemy mleko kokosowe, wiórki kokosowe, syrop z agawy oraz wcześniej przepłukaną kaszę jaglaną. Całość doprawiamy szczyptą soli. Gotujemy, ciągle mieszając, aż do momentu uzyskania gładkiej, kremowej konsystencji.

Następnie odstawiamy krem z kaszy, aby lekko przestygnął. Wtedy będzie łatwiej formować z niego okrągłe kulki.

Czytaj więcej: Wiosenny detoks umysłu

Formowanie dietetycznych kulek z orzechami

Kiedy krem już przestygnie i będzie miał odpowiednią, gęstą konsystencję, możemy zabrać się za formowanie kulek. Formujemy małe kulki i do środka każdej z nich wkładamy po jednym uprażonym migdale.

Na sam koniec obtaczamy uformowane kulki w wiórkach kokosowych, tak aby równo pokryły całą powierzchnię. Przygotowane w ten sposób słodkie kulki odkładamy do lodówki na kilka godzin, aby mogły dobrze stężeć i lekko się schłodzić.

Wskazówki dotyczące formowania kulek

Jeśli macie problem z uformowaniem gładkich kulek, pomocne będzie lekko zwilżenie rąk wodą. Krem na bazie kaszy jaglanej dosyć szybko stężeje, więc starajcie się sprawnie formować kulki. Jeśli jest za rzadki, można go zagotować jeszcze przez chwilę. Kulki warto udekorować np. posiekanymi migdałami.

Zalety kaszy jaglanej w diecie odchudzającej

Jak zrobić dietetyczne kulki Raffaello? Najlepszy przepis na zdrowy deser.

Kasza jaglana to znakomity składnik, który sprawdzi się w trakcie odchudzania. Dzieje się tak między innymi dlatego, że ma stosunkowo niski indeks glikemiczny. Oznacza to, że wolniej podnosi poziom cukru we krwi, dzięki czemu nie powoduje gwałtownych skoków głodu i ochoty na podjadanie.

Jest również bogata w błonnik, korzystnie wpływający na trawienie i zdrowie jelit. Regularne spożywanie kasz zwiększa uczucie sytości, pomaga kontrolować apetyt i sprzyja zachowaniu prawidłowej masy ciała.

Należy jednak pamiętać, że sukces odchudzania zależy od całości diety i trybu życia, a nie tylko pojedynczych składników. Dlatego kaszę jaglaną warto łączyć z innymi zdrowymi produktami i aktywnością fizyczną.

Zamienniki wysokokalorycznych składników

Aby dietetyczne desery były naprawdę niskokaloryczne, zamiast tradycyjnego, białego cukru sięgamy po naturalne słodziki takie jak stewia, erytrol, miód czy syrop klonowy. Mają znacznie mniej kalorii, a deserom nadają przyjemny, słodki smak.

Nie musimy rezygnować ze słodyczy w czasie odchudzania. Wystarczy tylko trochę kreatywności i znajomość odpowiednich zamienników!

Warto również stosować naturalne składniki o niskiej zawartości tłuszczów, np. orzechy, migdały, nasiona chia, awokado czy owoce. Świetnie sprawdzą się także roślinne zamienniki mleka, śmietany, serka - na przykład na bazie soi, ryżu, owsa lub orzechów.

Pozwalają one przygotować smaczne i zdrowe desery, nie obciążające figury. Trzeba jednak zawsze zwracać uwagę na ilość spożywanych kalorii i kontrolować porcje - nawet z pozoru niewinne składniki mogą przyczynić się do przybrania na wadze, jeśli będziemy je jeść bez umiaru.

Wysokokaloryczny produkt Niskokaloryczny zamiennik
Cukier Stewia, erytrol, miód, syrop klonowy
Śmietana Jogurt naturalny, mleko roślinne
Masło Olej roślinny, awokado, pasty orzechowe

Ilość spożywanych deserów a odchudzanie

Pamiętajcie, że nawet przygotowane w zdrowej wersji słodkości i desery powinniśmy jeść z umiarem. Choć zawierają wtedy mniej kalorii, nadal dostarczają organizmowi sporo energii, która przy systematycznym objadaniu się może zamienić się w tkankę tłuszczową.

Dlatego ważna jest kontrola porcji i ograniczenie ilości dietetycznych deserów do 1-2 sztuk dziennie. Warto też planować ich spożywanie tak, by nie zjadać ich bezpośrednio po posiłku, kiedy i tak czujemy się najedzeni. Wówczas ich kaloryczność nie będzie miała większego znaczenia dla naszej sylwetki.

Podsumowując, od czasu do czasu możemy sobie pozwolić na drobne słodkie grzeszki, zwłaszcza gdy przygotujemy je w zdrowej odsłonie. Kluczowe jest jednak zachowanie umiaru i rozsądnego podejścia do jedzenia.

Podsumowanie

Przygotowanie dietetycznych kulek w wersji à la Raffaello jest naprawdę proste. Wystarczy kilka podstawowych składników, które bez problemu znajdziemy w sklepie lub w domowej spiżarni. Najpierw gotujemy z nich krem - na bazie kaszy jaglanej z mlekiem i syropem kokosowym. Gdy lekko przestygnie, formujemy z niego kulki, do środka których wkładamy po jednym prażonym migdale. Na koniec obtaczamy je w wiórkach kokosowych. Tak przygotowane słodkie przysmaki trafiają do lodówki.

Kasza jaglana to znakomity wybór do dietetycznych deserów. Dzięki niskiemu indeksowi glikemicznemu i zawartości błonnika, pomaga kontrolować apetyt i wspiera odchudzanie. Niezwykle istotne jest jednak, aby mimo wszystko zachować umiar w ilości spożywanych kalorii. Dlatego nawet zdrowsze wersje słodyczy powinny być limitowane do 1-2 porcji dziennie.

Przygotowując dietetyczne desery, pamiętajmy o zastępowaniu tradycyjnego cukru naturalnymi słodzikami, a wysokotłuszczowych składników - ich niskokalorycznymi odpowiednikami. Dzięki temu zminimalizujemy ich wpływ na naszą sylwetkę. Jednocześnie posiłki nadal pozostaną smaczne i atrakcyjne pod względem smakowym.

Podsumowując, rozsądne, świadome podejście do jedzenia i zbilansowana dieta są kluczem do sukcesu w odchudzaniu. Okazjonalne, domowe słodkości wcale temu nie przeszkadzają - wręcz przeciwnie, pozwalają zaspokoić ochotę na coś słodkiego w zdrowy i bezpieczny sposób.

Najczęstsze pytania

Tradcyjne kulki Raffaello ze względu na zawartość wysokoprzetworzonych składników i dużą ilość cukru nie należą do zdrowych przekąsek. Jednak przygotowane samodzielnie w domu, na bazie naturalnych produktów takich jak kasza jaglana, mleko kokosowe czy owoce, mogą być dobrym wyborem.

Kaloryczność takich kulek zależy od konkretnych składników i ich gramatury. Biorąc pod uwagę podstawowe produkty z przepisu, można założyć, że jedna kulka ma ok. 100 kcal. Dla porównania, fabryczne Raffaello mają ok. 530 kcal w 100 gramach.

Kulki proteinowe na bazie serka, twarożku lub białka jsą dobrą alternatywą dla tradycyjnych słodyczy. Zawierają dużo białka, które długo daje uczucie sytości i pomaga budować mięśnie. Nie ma przeciwwskazań, aby zastąpić nimi czasem mniej zdrowe przekąski.

Samodzielnie przygotowane kulki najlepiej zjeść w ciągu 3-4 dni od wykonania. Przechowujemy je w lodówce, najlepiej w szczelnym pojemniku. Im dłużej stoją, tym bardziej twardnieją i mogą tracić świeżość. Po tym czasie lepiej przygotować nową partię.

Regularne jedzenie kulek proteinowych może wspomóc dietę odchudzającą. Dostarczają organizmowi wartościowego białka, błonnika, zdrowych tłuszczów, przy niskiej kaloryczności. Dzięki temu dłużej czujemy się najedzeni, co pomaga ograniczyć podjadanie.

5 Podobnych Artykułów

  1. Wiosenny detoks umysłu
  2. Pilates dla początkujących - Najlepsze ćwiczenia do wypróbowania
  3. Nie uwierzysz, co się wydarzyło na paryskiej scenie MMA
  4. Jak złuszczyć imbir szybko i łatwo? Odkryj ten niezawodny trik.
  5. Najlepsze ćwiczenia na płaski brzuch - Wypróbuj teraz te skuteczne metody!
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Klaudiusz Wróblewski
Klaudiusz Wróblewski

Od najmłodszych lat pasjonował mnie sport. Ćwiczę regularnie, by utrzymać formę. Na blogu piszę o treningach, diecie i suplementacji. Dbam o zdrowy styl życia.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły